Údržba materiálů

Návod na údržbu froté výrobků:

Z naší dlouholeté zkušenosti Vám chceme dát několik zásadních rad, jak zacházet s froté výrobkem, který jste si zakoupili a docílit tak co největšího efektu savosti a životnosti našeho froté výrobku.

Před prvním použití:

Každý nový froté výrobek je jedinečný a než se k Vám dostal, neprošel žádným pracím procesem. Je tedy potřeba froté výrobek řádně vyprat a připravit ho k vlastnímu použití.

Výrobek může obsahovat různé druhy nečistot, které do sebe vstřebává při výrobním procesu (tkaní). Proto je potřeba výrobek před vlastním použití několikrát samostatně vyprat. Dle doporučení 40 – 60 C°. Doporučené symboly praní najdete na textilním poutku našich výrobků.

Před prvním použití doporučujeme tedy výrobek vyprat a to samostatně při teplotách doporučených na výrobku. Pro nejlepší docílení funkčnosti doporučujeme opakovat proces min. 2x – 3x.

Tímto praním odstraníte veškeré nečistoty (prach, chloupky z přízí atd.) a nastartujete jedinečnou funkci froté výrobků a to je sání. Všeobecně platí, že čím víckrát se výrobek pere, tím víc saje.

Rady pro správnou údržbu:

Aviváž u froté výrobků nedoporučujeme. Aviváž vytvoří nepatrnou vrstvu okolo vláken, tím snižuje absorpční schopnost výrobku. Aviváž podporuje tvorbu chuchvalců a žmolků a tvrdnutí materiálu. Pokud jste zvyklí aviváž používat, použijte pouze malé množství.

Sušení froté výrobků doporučujeme klasicky na prádelních šňůrách, nebo v sušičce, kde nastavíme program na nižší teplotu. Při vysoké teplotě by se mohla bavlněná vlákna přehřát a ztratit tak svoji efektní absorpční vlastnost.

Srážení materiálu: žádný výrobek z přírodních přízí není nijak ochráněn proti srážení a je tedy potřeba počítat s určitým sražením výrobku. Při praní se tak výrobek zatáhne a zpevní se jeho konstrukce.

Vlákna: pokud se stane, že se Vám vytáhne na výrobku vlákno (nit) nevytahujte toto vlákno dál, ale jednoduše ho odstřihněte.

Prací prášky: používejte pouze kvalitní prací prášky.

Běžné prací prášky obsahují i bělidla a optické zvýrazňovače, tyto používejte pouze pro praní bílých froté výrobků. Pro praní barvených výrobků používejte prací prášky s označením Color, tyto prášky neobsahují optické zvýrazňovače a jsou určené na praní barvených textilií.Tyto prací prášky zabrání vyblednutí froté výrobků a ty zůstanou dlouhé roky stejné.

Doporučené rady při praní: froté výrobky je potřeba prát zvlášť světlé a zvlášť tmavé tak jako klasické prádlo. Tmavé odstíny mohou při prvním praní pouštět nadbytečné barvivo. V toto případě je potřeba výrobek vyprat vícekrát až do doby, kdy se přebytečné barvivo zcela vyplaví. Mokré froté nenechávejte dlouho na sobě a co nejrychleji ho dejte uschnout. Zabráníte tím zasmrádnutí produktu.