Průvodce materiály

Výroba tkaniny

Tkaniny vznikají v procesu tkaní na tkalcovském stavu. Tkaniny mají dvě soustavy nití - osnovní a útkové, které se navzájem provazují a tak vznikají různé vazby. Vazba určuje vzhled tkaniny, vytváří, vzory, ovlivňuje užitné a zpracovatelské vlastnosti tkaniny.

ATLASGRÁDL

Je to zejména tkanina ze 100% bavlny, která je vzorovaná střídáním osnovích a útkových saténů a vzory jsou čtvercové i obdélníkové. Tkanina má charakteristické podélné pruhy. Gramáže jsou rozdílné podle použití. Hotelové programy jsou postavené právě na atlasgradlu a damašku díky své životnosti. Přežijí i mandlování.
Vlastnosti atlasgrádlu:

hřejivý
dlouhá životnost
pružnost
odolnost
vysoká gramáž
vysoce kvalitní tkanina ze 100 bavlny

DAMAŠEK

Je jemná tkanina ze 100% bavlny s vytkávaným vzorem různých tvarů a velikostí, specifickým znakem jsou květinové vzory. Tyto tkaniny se tkají na speciálním tkalcovském stavu (žakár). Damašek je vhodný zejména na povlečení, dětské potřeby, v těžší gramáži i ubrusy. Hotelové programy jsou postavené právě na atlasgradlu a damašku díky své životnosti. Vydrží i mandlování.
Vlastnosti damašku:

hřejivý
dlouhá životnost
pružnost
odolnost
vysoká gramáž

FLANEL

Vyrábí se ze 100% bavlny pro užití na košile, prádlo, povlečení. Je to tkanina počesaná na zvláštním stroji na jemný až hrubý vlas. Rozděluje se na bavlněný a vlněný flanel.

Bavlněný flanel se vyrábí z jemnější osnovy a hrubšího útku. Používá se na košile, pyžama apod.
Vlněný flanel je tkaný nebo i pletený z česané příze. Používá se na pánské zimní obleky a kalhoty.
Vlastnosti flanelu:

lehký
hřejivý
příjemný
měkký na omak

FROTÉ

Je speciální smyčková tkanina ze 100% bavlny, jedno, dvou stranně smyčkovaná, vyráběná na speciálních tkalcovských strojích těžší gramáží. Smyčkové tkaniny se vyrábí skoro výhradně z bavlněných přízí, zboží má vynikající savost. Proto se používá zejména na ručníky, utěrky, župany apod.

Froté patří do kategorie trojrozměrných textilií - třetí rozměr tvoří smyčka, utkaná nad základní tkaninou.
Vlastnosti froté:

příjemné
vysoká savost
měkké na omak

Jersey

Je tkanina ze 100% bavlny s velmi zvláštní, v saténovém tkaní, s úpravou s velmi jemným omakem zejména na povlečení. Obvykle se rozeznává jednoduchý a dvojitý Jersey.

Jednoduchý Jersey je označení pro zátažné pleteniny v jednolícní vazbě. Úplety jsou méně roztažné, používají se na spodní a ložní prádlo.

Dvojitý Jersey je označením pro dvouvrstvé zátažné pleteniny, jejichž základem je oboulícní nebo interloková vazba. Používá se na svrchní ošacení.
Vlastnosti materiálu Jersey:

měkký omak
nemačkavý
dobře splývá
elastický

KREP

Je speciální tkanina na povlečení, podélně zvláštní úpravou zvlněná, s pruhy různých šíří, s omezeným žehlením i bez žehlení. Krepová úprava znamená, že je tkanina zvlněna v pruzích. Tkanina je středně hustá, ze 100% bavlny.
Vlastnosti krepu:

jemná lůžkovina
lehká na dotek
nemusí se žehlit
je vzdušný

SATÉN

Satén je tkanina v atlasové vazbě s vysokým leskem na lícní straně. Vyrábí se z přízí z nekonečných vláken ( přírodní hedvábí, viskóza). Tato kvalita je nejvyšší z evropské úrovně. Je hustá lesklá tkanina s malou gramáží a hladkým povrchem. V letním období máte pocit, že chladí a v zimě hřeje.
Vlastnosti saténu:

příjemný na dotek
v létě chladí, v zimě hřeje