Průvodce materiály

Výroba tkaniny

Tkaniny vznikají v procesu tkaní na tkalcovském stavu. Tkaniny mají dvě soustavy nití - osnovní a útkové, které se navzájem provazují a tak vznikají různé vazby. Vazba určuje vzhled tkaniny, vytváří, vzory, ovlivňuje užitné a zpracovatelské vlastnosti tkaniny.

ATLASGRÁDL

Je to zejména tkanina ze 100% bavlny, která je vzorovaná střídáním osnovích a útkových saténů a vzory jsou čtvercové i obdélníkové. Tkanina má charakteristické podélné pruhy. Gramáže jsou rozdílné podle použití. Hotelové programy jsou postavené právě na atlasgradlu a damašku díky své životnosti. Přežijí i mandlování.
Vlastnosti atlasgrádlu:

hřejivý
dlouhá životnost
pružnost
odolnost
vysoká gramáž
vysoce kvalitní tkanina ze 100 bavlny

DAMAŠEK

Je jemná tkanina ze 100% bavlny s vytkávaným vzorem různých tvarů a velikostí, specifickým znakem jsou květinové vzory. Tyto tkaniny se tkají na speciálním tkalcovském stavu (žakár). Damašek je vhodný zejména na povlečení, dětské potřeby, v těžší gramáži i ubrusy. Hotelové programy jsou postavené právě na atlasgradlu a damašku díky své životnosti. Vydrží i mandlování.
Vlastnosti damašku:

hřejivý
dlouhá životnost
pružnost
odolnost
vysoká gramáž

FLANEL

Vyrábí se ze 100% bavlny pro užití na košile, prádlo, povlečení. Je to tkanina počesaná na zvláštním stroji na jemný až hrubý vlas. Rozděluje se na bavlněný a vlněný flanel.

Bavlněný flanel se vyrábí z jemnější osnovy a hrubšího útku. Používá se na košile, pyžama apod.
Vlněný flanel je tkaný nebo i pletený z česané příze. Používá se na pánské zimní obleky a kalhoty.
Vlastnosti flanelu:

lehký
hřejivý
příjemný
měkký na omak

FROTÉ

Je speciální smyčková tkanina ze 100% bavlny, jedno, dvou stranně smyčkovaná, vyráběná na speciálních tkalcovských strojích těžší gramáží. Smyčkové tkaniny se vyrábí skoro výhradně z bavlněných přízí, zboží má vynikající savost. Proto se používá zejména na ručníky, utěrky, župany apod.

Froté patří do kategorie trojrozměrných textilií - třetí rozměr tvoří smyčka, utkaná nad základní tkaninou.
Vlastnosti froté:

příjemné
vysoká savost
měkké na omak

Jersey

Je tkanina ze 100% bavlny s velmi zvláštní, v saténovém tkaní, s úpravou s velmi jemným omakem zejména na povlečení. Obvykle se rozeznává jednoduchý a dvojitý Jersey.

Jednoduchý Jersey je označení pro zátažné pleteniny v jednolícní vazbě. Úplety jsou méně roztažné, používají se na spodní a ložní prádlo.

Dvojitý Jersey je označením pro dvouvrstvé zátažné pleteniny, jejichž základem je oboulícní nebo interloková vazba. Používá se na svrchní ošacení.
Vlastnosti materiálu Jersey:

měkký omak
nemačkavý
dobře splývá
elastický

KREP

Je speciální tkanina na povlečení, podélně zvláštní úpravou zvlněná, s pruhy různých šíří, s omezeným žehlením i bez žehlení. Krepová úprava znamená, že je tkanina zvlněna v pruzích. Tkanina je středně hustá, ze 100% bavlny.
Vlastnosti krepu:

jemná lůžkovina
lehká na dotek
nemusí se žehlit
je vzdušný

SATÉN

Satén je tkanina v atlasové vazbě s vysokým leskem na lícní straně. Vyrábí se z přízí z nekonečných vláken ( přírodní hedvábí, viskóza). Tato kvalita je nejvyšší z evropské úrovně. Je hustá lesklá tkanina s malou gramáží a hladkým povrchem. V letním období máte pocit, že chladí a v zimě hřeje.
Vlastnosti saténu:

příjemný na dotek
v létě chladí, v zimě hřeje

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení